Idealna uczelnia - jak wybrać

Odwieczne pytanie każdego maturzysty jaką uczelnie wybrać? Na jakie studia iść? Jeszcze parę innych się znajdzie ale my się skupimy dzisiaj na jednym jaką uczelnie wybrać. Jest to dosyć trudne i zawiłe pytanie ponieważ wybór jest dosyć spory. W Polsce mamy ponad 400 uczelni i z nich trzeba wybrać tą jedną idealną dla nas, ale jak to zrobić. Nie damy wam odpowiedzi ponieważ takiej nie ma ale postaramy wam się ją chodź trochę przybliżyć.

Studia to taki trochę pierwszy krok w dorosłość, wielu ludzi decyduje się wyjechać do innego miasta na studia inni zostają w domach a jeszcze inni zaczynają życie na własną rękę. I tutaj mamy pierwsze podstawowe pytanie, które miasto akademickie wybierzesz. Ten krok już nam trochę ułatwi wybór ponieważ zawęzi nasz krąg poszukiwań. Na przykład Uczelnie Poznań oferują znakomite warunki do studiowania i mamy tutaj około 20 uczelnie, nie można zapominać o Stolicy uczelnie w Warszawie otwierają okno na świat jak żadne inne i jest ich około 70 a to już mniej niż 400. Jak już zdecydujecie, że zostajecie w własnym mieście to ograniczacie dosyć sporo obszar poszukiwań wymarzonej uczelni ale jeżeli jesteście skłonni przeprowadzić się to mamy nadal dosyć spory dylemat. Ważnym aspektem jest wybór kierunków studiów ale on jest też nie łatwy, jak wpiszecie sobie kierunki studiów Poznań to możecie sprawdzić jakie kierunki uczelnie proponują w Poznaniu i po nich szukać uczelni ale wiemy, że to może być jeszcze trudniejsze przez to odsyłamy z tym pytaniem do oddzielnego artykułu. Spróbujmy może jednak wybrać typ uczelnie prywatną albo publiczną. Różnic jest wiele najczęściej prywatne uczelnie życzą sobie zapłaty za to, że uczęszcza się do nich na zajęcia ale rekrutacja jest prosta kto pierwszy ten lepszy, oczywiście nie w każdej prywatnej uczelni tak jest ale w większości. Uczelnie publiczne oferują darmową naukę w trybie stacjonarnym ale trzeba przejść przez rekrutacje gdzie wyłaniani są najlepsi kandydaci. Pytanie do was czy chcecie płacić za studia czy może jednak wolicie uczyć się za darmo. Większość osób, które wybiera studia niestacjonarne, decyduje się na to ponieważ chce juz pracować i realizować się zawodowo ponieważ pracodawca bardzo często patrzy na staż pracy.

To tak naprawdę namiastka tego jak wybierać uczelnie, zadaliśmy 3 podstawowe pytania, które juz zawężają nam bardzo mocno liczbę potencjalnych placówek na które możemy wybrać się na studia, w kolejnych częściach poruszymy kolejne.