Matura a co dalej?

Jak to co najdłuższe wakacje w życiu, czas się wyszaleń, zabawić, odpocząć i zrelaksować. W końcu potem będzie tylko gorzej. Studia? Praca? Dorosłe życie? Może nie do końca tylko gorzej ale na pewno pewien etap w życiu zostanie zamknięty, który większość z nas wspomina przyjemnie po upływie czasu. No dobrze kończymy szkołę średnią, zdajemy maturę jedziemy na wakacje i co dalej? Do wyboru jest parę ścieżek, które można wybrać i każda z nich ma swoje plusy i minusy jak to już w życiu bywa.

Najpopularniejszym kierunkiem jest dalsza nauka, czyli studia. Oczywiście sam wybór studiów nie jest taki prosty jakby się wydawał, kierunki studiów w Poznaniu są ciekawe ale studia w Warszawie mogą być ciekawsze. Stajemy przed wyborem w jakim mieście studiować, co studiować, na jakiej uczelni. To wszystko nie tak proste ponieważ wybieramy to na parę lat naszego życia. Plusy takiego rozwiązania są takie, że możemy wybrać dobrą uczelnie, skupić się wyłącznie na nauce, zdobywać dobre stopnie i pożyteczną wiedzę co potem przyda się podczas szukania pracy. Dodatkowo nie zapominajmy o życiu studenckim, imprezy, wakacje, wyjścia ze znajomymi, to wszystko jeszcze daje nam czas na wyszalenie się, dorośnięcie i nie marnowanie swojego młodego życia. Kończymy studia szukamy pracy i tu może pojawić się problem, ponieważ nie posiadamy, żadnego doświadczenia zawodowego, które jest tak ważne w dzisiejszych czasach i nie raz ważniejsze od wykształcenia.

Aby tego uniknąć niektórzy decydują się na studia zaoczne. Studiują i uczą się w weekendy a pracują w tygodniu jak każdy dorosły człowiek. W taki sposób uzyskamy wykształcenie wyższe studiują na uczelni wyższej, podczas szukania pracy będzie nam łatwiej ponieważ będziemy mieli doświadczenie zawodowe albo zostaniemy w tej pracy to mieliśmy na studiach ale będziemy mogli uzyskać awans czy premię za to, że mamy wyższe wykształcenie. Same plusy... No właśnie tak nie do końca, ponieważ będziemy mieli mniej czasu na naukę, studia zaoczne nie są tak prestiżowe jak stacjonarne a co za tym idzie na papierku będziemy wyglądać gorzej, do tego dochodzi brak czasu ponieważ siedem dni w tygodni coś robimy, albo praca albo uczelnia i gdzie tutaj znaleźć czas na imprezy, spotkania ze znajomymi czy inne wypady.