Studia blisko, a może daleko od domu? Korzyści i wady

Często osoby mieszkające w większych miastach nie zastanawiają się nad tym, czy powinny wyjechać na studia. Jest to dla nich naturalne, aby kolejne lata nauki spędzić w domu. Jednak czy jest to zawsze dobry wybór? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o zaletach i wadach wybrania uczelni w swoim rodzinnym mieście.

Korzyści ze studiowania blisko domu

1. Rodzinne otoczenie

Pobyt w domu w czasie studiów oznacza, że znasz swoje otoczenie - wiesz, w której kawiarni są najlepsze ciasta, do jakiego mechanika zabrać samochód i gdzie są najbardziej szalone imprezy. Rozpoczęcie studiów samo w sobie jest dużym krokiem, a przebywanie blisko domu, w znajomym otoczeniu może być tym, czego potrzebujesz.

2. Oszczędności finansowe

Jeśli wybierz kierunek studiów, którego nie ma w Twoim mieście, będziesz musiał liczyć się z relokacją. Studia w Krakowie lub studia w Poznaniu mogą okazać się kosztowne. Jedną z najbardziej oczywistych zalet pozostawania w domu na studia są mniejsze opłaty. Twoja rodzina nie będzie musiała przeznaczać pieniędzy na wynajem pokoju czy mieszkania. Pobyt w pobliżu pozwoli również zaoszczędzić na cotygodniowych podróżach. Jeśli nie dokładasz się do domowego budżetu, to Twój portfel nie ucierpi chociażby z powodu zakupów spożywczych.

3. Funkcja wspomagająca

Przebywanie w pobliżu ludzi, których kochasz najbardziej, jest wielką zaletą. Wciąż możesz zobaczyć swoich rodziców, kiedy tylko chcesz, a jeśli jesteś zestresowany, kawa z przyjacielem pomoże Ci poczuć się lepiej. Dostosowanie się do życia na uczelni może być znacznie łatwiejsze dzięki istniejącemu systemowi wsparcia.

Wady mieszkania w domu w czasie studiów

1. Ograniczone doświadczenia

Przeprowadzka do nowego miejsca i podejmowanie wysiłku, aby sobie wszystko zorganizować, jest trudne, ale to właśnie buduje charakter. Wyjazd wystawi Cię na różne nowe doświadczenia, często zmuszające na wyjście poza strefę komfortu. Może dać Ci to odwagę, by korzystać z różnych okazji i podejmować śmiałe decyzje.

2. Przesadna troska

?Gdzie byłeś ostatniej nocy? O której dotarłeś do domu? Czego uczysz się na swoich zajęciach?? Twoi rodzice pewnie nie raz będą zadawać Ci takie pytania i jak najbardziej mają do tego prawo. Jednak mając ponad 20 lat zaczyna być to irytujące , więc ?wybycie z gniazda? jest naturalną koleją rzeczy, która prędzej czy później musi się stać.

3. "Co jeśli"?

Nikt nie mówi, że nie możesz mieć ekscytującego życia, jeśli wybierzesz uczelnię w rodzinnym mieście. Jednak taka okazja zdarza się tylko raz, a Ty możesz spoglądać wstecz i zastanawiać się, co straciłeś nie wychodząc z domu.