Uczelnie techniczne najczęstszym wyborem maturzystów w 2016 roku

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeanalizowało wybory maturzystów po zakończeniu rekrutacji na rok akademicki 2016/2017. Czy ten rok przyniósł jakieś zmiany? Raczej nie podobnie jak w poprzednich latach największą popularnością wśród maturzystów cieszyły się kierunki ścisłe oraz politechniczne.

Studia w 2016 roku rozpoczęło dokładnie 436 316 osób, jest to mniej niż w roku 2015 niemal o 10 tysięcy. Większość wybrało uczelnie publiczne bo aż 340 tysięcy, a na uczelnia prywatne zdecydowało się 92 tysięcy maturzystów. Ponad 35 tysięcy ludzi zostało przyjętych na kierunek informatyka, dziei czemu jest to najpopularniejszy kierunek studiów. Drugim najpopularniejszym kierunkiem okazało się zarządzanie, ten kierunek poszło prawie 22 tysiące maturzystów. Na trzecim miejscu uplasowało się prawo niecała 20 tysięcy studentów.

Ministerstwo również podało, które uczelnie były najbardziej oblegane, cały ranking zdominowały uczelnie techniczne, na pierwszym miejscu Politechnika Warszawska (ok. 7 kandydatów na jedno miejsce), na drugim miejscu Politechnika Poznańska (6 kandydatów) i ostatnią lokatę zajmuję Politechnika Gdańska (5,8 kandydatów). Jak widać na podium znalazły się same politechniki i ten trend raczej będzie się utrzymywał w kolejnych latach.

Jak będzie wyglądać rekrutacja na 2017/2018, czy coś w tym rankingu się zmieni? Może tak a może nie, raczej główny nurt utrzymuje się cały czas taki sam i nie widać żadnego czarnego konia w tych biegach, ale kto wie, jeszcze trochę czasu jest i wszystko może się zmienić.